Hangi kongreyi aramıştınız?

Aradığınız kongrenin hangi tarihler arasında, nerede düzenlendiğini ve kongre hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz!

24.İstanbul Türk Müziği Festivali

 

SUNUŞ

Ülkemizde, özgün ve alanında tek olan “24.İstanbul Türk Müziği Festivali” ile, bir kez daha sizlerle birlikte olmanın gururunu yaşıyoruz.

Kültür ve sanat şehri İstanbul’un, İBB ve İlçe Belediyeler tarafından yaptırılan Kültür Merkezleri’nde,  müzik  dernek/vakıfları ile solist sanatçılarımız; “müzikte kalite”, “sorumluluk” ve “paylaşım” prensibinden şaşmadan, “güç birliği içinde” sizlere seslenecek, bilim/sanat insanları “Güzel Sanatlar- Toplum Bilimler Etkileşimi Uluslar arası Sempozyumu”nda bildirilerini sunacaklar…

Müzik STK’ları olarak, üniversitelilerin bile Türkçe’yi birkaç yüz kelimeyle konuştuğu, gençlerin; sanat, edebiyat, bilim, müzik, nitelikli okuma, spor, resim v.b. bir yetenek sahibi olup olmadığı bilinmeyen/ölçülemeyen bir ülkede, onların; sanat/kültür, iletişim alanında gelişmesi, sorunlarını çözmesi  konusunda  üzerimize düşen görevi yapmaya/bu alanda adım atmaya, bir olmanın, diri olmanın, üretmenin gurunu yaşatmaya, 24 yıldır, sponsorsuz, kendi imkanlarımızla müzikseverlere kaliteli müzik sunmaya, popüler kültürün ağırlığından/baskısından uzaklaştırmaya çalışıyoruz.

Sn. Cumhurbaşkanı’nın, 3.Milli Kültür Şurası açılışında söylediği şu sözler de günlük yaşantımızda önemsenmelidir diye düşünüyoruz; “Kültür faaliyetleri adı altında milli kültürümüze uymayan etkinlikler konusunda dikkatli olmalıyız. Çağımızın en büyük sorunlarından biri kültürel sığlaşmadır. Hiçbir derinliği ve kalıcılığı olmayan işlerle bir kültür ve medeniyet inşa edilemez. Özellikle gençlerimizi bir ustanın dizinin dibinde oturtarak gerçek sanat ve kültürü öğretmeye teşvik etmeliyiz. Kültürün her alanında birikimlerimizi sahiplenecek çalışmaları ön plana çıkarmalı ve desteklemeliyiz. Televizyon, internet ve özellikle sosyal medyanın kültürümüzü yiyip bitirmesine göz yumamayız. Medeniyetimizden koparsak her şeyimizi kaybederiz. Kültürümüzü kaybedersek yok oluruz. Kimliğimizi, kişiliğimizi, özgürlüğümüzü terk edersek yılların içinde kaybolup gideriz.”

Genel kuralları ile “müzik evrenseldir.” Ancak, Türk müziği dendiğinde; “çalgılar, ezgiler, kullanılan dil-şive, makam, ritim, üslub/tavır vb. özellikleri ile tarihin ve yerelliğin/milliliğin öne çıkması” gerektiğini, konservatuarlarda ve müzik bölümlerinde okuyan öğrencilerin; “evrensellik ile milliyi/yereli iyi anlamalarının/ayırt etmelerinin ve uygulamalarının  şart olduğunu” düşünüyoruz.

24 yıldır; sanata ve spora yapılan her türlü pozitif ayrımcılığı destekliyoruz. Bu nedenle MEB’in; “sanat/spor alanlarında çalışma yapan çocuklarımıza, TEOG sınavlarında  %20 – %30’a kadar ek puan verilmesi” kararını ve MEB’nın son yaptığı müfredat çalışmalarında okullarda Türk müziği’ne ve çalgılarına yer verilmesini, geç kalınmış bir karar olarak görüyor, sonuna kadar destekliyoruz.

 Festival programımız içinde yine, geleneksel ödüllerimiz var…Özel TV’lar müziğe yatırım yapmadıkları için, TRT Müzik Kanalı programları öne geçti; “2017/Türk Müziği Hizmet Ödülü”, 24 yıl aralıksız kurucu olarak Günler içinde yer alan, Bakırköy Musıki Konservartuarı Vakfı Başkanı  Sn. Yılmaz PAMUKÇU’ya,“2017/Türk Müziği  Eleştirmen Ödülü” Gazeteci-Yazar Sn. Burhan AYERİ’ye,  “2017/Türk Müziği Hizmet Ödülü”, son iki sempozyum bildirilerini basarak, bilime/sanata  destek sağlayan Avcılar Belediye Başkanı Sn.Handan TOPRAK BENLİ’ye, “2017/Yılın Kültür Programı Ödülü”, Fasl-ı Anadolu-Sn.Sema Dalgıç’a-TRT Müzik, “2017/Yılın Türk Müziği Programı Ödülü”, Yıldızlar Altında-Sn.Ayşen Birgör’e-TRT Müzik, “2017/Yılın Türk Halk Müziği Programı Ödülü”, Çal Sazım Çal-Sn.Hüseyin Akpınar’a-TRT Müzik huzurlarınızda  takdim edilecektir.

Alanında, ‘özgün ve tek Türk Müziği Festivali’ne katkılarını esirgemeyen; Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, I.B.B. Başkanlığı’na, TRT Genel Müdürlüğü’ne, I.B.B. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na ve Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’ne, destek veren;Şişli/Avcılar/Eyüp/Üsküdar/Bahçelievler/Kocaeli B.B./Bakırköy/Kadıköy Belediyeleri’netanıtım/medya sponsorlarımız Alaturka Radyo’ya ve  TRT Müzik Kanal Koordinatörü Sn. Süleyman BEKTAŞ’a, her yıl bizlerle birlikte heyecanımızı ve müziği paylaşmayı amaç edinen Beykent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı  Sn. Adem ÇELİK’e ve Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sn. Emin KARAHAN’a, Beykent Üniversitesi  Kurumsal İletişim Koordinatörü Sn.Burak Kahveci’ye,10 -12 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen “Güzel Sanatlar-Toplum Bilimler Etkileşimi Uluslar arası Sempozyumu”naev sahipliği yapan Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanlığı’na ve Güzel Sanatlar Bölüm Başkanlığı’na, bildiri sunumlarının video çekimlerini yapıp yotube yükleyecek (geçen yıl olduğu gibi) Akademya Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği Genel Koordinatörü Sn. Hayreddin Soykan’a, plaket sponsorumuz Özlem Kristal’e, barkovizyonu hazırlayan Sn.Erdem Kabakılıç’a, kitapçık kapak tasarımını hazırlayan Sn.Erdem Çıplak’a, kitapçık tasarımını hazırlayan Sn. Furkan Fedai’ye  sonsuz teşekkürler ediyoruz.

Referandum sonrası, ülkemizin en çok arzu duyduğu “barışa/huzura/paylaşıma/istikrara/üretime” giden yolda, “her türlü şiddete, teröre, anarşiye” karşı “Toplumsal barış için: sanat” diyerek, “Baharı müzikle karşılamak”, “Çölleşen Ruhumuzu Müzikle Yeşertmek” için,  Müzik Vakıf/Topluluk/Dernek’lerimiz ve Konuk Sanatçılarımız  adına sizleri aramızda görmeyi diliyoruz… Saygılarımızla.


İletişim

Osmanağa Mah Serasker Cad. Mimar Çıkmazı Sok. No:2 D:10 Kadıköy/İstanbul

  • Web Adresi: webunya.com/24-istanbul-turk-muzigi-festivali